Fordele ved at deltage i sport

Fordele ved at deltage i sport

 

Fordelene ved at deltage i sport er bredt dokumenteret. Sundhed og fysiske gevinster er klare, men der er gode tegn på, at fysisk aktivitet også kan forbedre mental trivsel og akademisk præstation.

Den menneskelige hjerne er som en muskel og ligesom alle vores andre muskler vokser den med træning. Regelmæssig fysisk aktivitet fremmer ikke kun væksten af ​​nye hjerneceller og forbedrer hjernens funktion, men det menes også at forbedre hukommelse og tænkeceller. Alle disse fordele kan kun nogensinde have en positiv indvirkning på den akademiske præstation.

Lad os afdække nogle af de mere interessante måder, fysisk aktivitet kan forbedre akademisk præstation på.

Forbedrer hukommelse og tænkningsevner. Forskning foretaget af University of British Columbia viste, at regelmæssig aerob træning (kardiovaskulær aktivitet, der får hjertet til at pumpe) ser ud til at øge størrelsen på hjernens hippocampus. Dette er det område af hjernen, der er ansvarlig for læring og hukommelse.
Stimulerer hjernecellernes vækst og sundhed. Motion er kendt for at stimulere frigivelsen af ​​kemikalier i hjernen, der forbedrer eksisterende hjernecelles sundhed samt forbedrer væksten af ​​nye hjerneceller. Forskning fra UCLA fandt også, at fysisk aktivitet øgede vækstfaktorer i hjernen.
Reducerer stress og angst. Indirekte menes motion at have en betydelig positiv indflydelse på humør og søvn. Mennesker, der lider af stress eller angst, er mere tilbøjelige til at støde på problemer med kognitiv svækkelse. For at hjernen kan fungere på sit fulde potentiale, er det meget vigtigt, at vi alle tager positive skridt til at forbedre vores mentale velbefindende. Dette er især vigtigt i en tid, hvor så mange unge mennesker lider af psykiske problemer.
Forbedrer hjernens funktion. Fysisk aktivitet har en direkte indvirkning på mængden af ​​ilt, der pumpes til hjernen – hvilket giver mulighed for et mere nærende miljø for hjerneceller at trives. Motion hjælper også med at behandle oplysninger, som kan sætte os i stand til bedre at forstå begreber. Hvis børn har en god forståelse af de principper og begreber, der undervises i klasseværelset, er det mere sandsynligt, at de lykkes fagligt. Det er ikke nok, at et barn simpelthen husker et udvalg af fakta, de skal kende indholdet.
Forbedrer koncentrationen. Deltagelse i fysisk aktivitet kan også hjælpe børn med at holde fokus og forbedre deres opmærksomhed. Undersøgelser har vist, at elever, der deltog i daglige sportsaktiviteter over en 12-måneders periode, blev bedre til at multi-tasking, ignorere distraktioner og bevare oplysninger.
Fremkalder kreativitet. For nylig diskuterede vi World Economic Forums rapport The Future of Jobs, der placerede ‘kreativitet’ som en af ​​de tre bedste færdigheder, der kræves for at trives i 2020 -arbejdsstyrken. En måde at øge kreativiteten på er gennem fysisk træning. I 2014 fandt psykologer ud af, at vandring forbedrede divergerende tænkning-den idéskabende komponent i kreativ tænkning.
Forøger din IQ. Ikke kun er sport en smart ting at gøre, det kan også gøre dig klogere. Undersøgelser har fundet overbevisende sammenhæng mellem kardiovaskulær sundhed og IQ -testresultater. Interessant nok har unge i alderen 15 til 18 vist sig at øge deres IQ -testresultater efter at have forbedret deres kardiovaskulære kondition.
Mens mange mennesker er klar over, at sport og motion kan forbedre vores humør og give os mere energi i løbet af dagen, er fordelene ved hjernens kognitive funktion ikke så bredt kendt. Det er blevet klart, at træning er en af ​​de vigtigste måder at få mest muligt ud af vores hjerne.

På Esperance Anglican Community School er vores elever godt rustet til at nå deres fulde faglige potentiale, hvis deltagelse i sport har noget at gøre med sagen – hvilket det helt klart gør. Vores studerende deltager gladeligt i en række sportsaktiviteter gennem et rigt og aktivt co-curricular-program.

I de sidste par uger har studerende rejst i hele staten i deres sportslige bestræbelser. Vores piger har rejst til Kalgoorlie for at deltage i en årlig netballturnering; alle elever deltog i Inter-House langrendskonkurrencen, hvor nogle fortsatte med at repræsentere vores skole ved Inter-School konkurrencen; junior drenge spillede i en footy turnering arrangeret af skolen; og eleverne har i øjeblikket meget travlt med at repræsentere skolen inden for en række sportskoder på Country Week i Perth.

Fordele ved udendørs sport

Udendørs sport kan aldrig opveje computer- eller videospil med hensyn til fordele. At tilbringe en dag udendørs kan tage en stor mængde energi fra os, men fordelene er uvurderlige. For det første er du måske aldrig klar over det, men energien, der udøves af mennesker, der har foretaget selv den enkleste gåtur eller løbetur eller løbetur i et par betydelige minutter, kan faktisk give os energi og give os en vis “høj” og adrenalin. Motion anbefales endda til mennesker, der lider af en mindre depression for sved, kan faktisk normalisere interne processer i vores krop som blodcirkulation og iltgennemstrømning. Vejrtrækning, der kommer fra anstrengende aktiviteter, tillader en god mængde ilt at strømme op til vores hjerne, så den kan fungere mere produktivt.

Det er kun nogle få fordele ved aktiv udendørs sport i vores krop. Dens fordele er ikke kun begrænset til sundhedsmæssige årsager, der kan hjælpe os fysisk, men også et par andre væsentlige årsager, der kan hjælpe hele vores væsen. For det første tillader udendørs sport os at være ét med naturen. At nyde udendørs aktiviteter giver os mulighed for at udforske underværkerne og skønheden i vores naturlige miljø. Surfere udfordres til at surfe ved betydeligt tykkere bølger og se hav, der producerer sådanne bølger. De ved, hvornår de skal surfe ideelt og på hvilket tidspunkt på dagen.

De udvikler en vis tilknytning til havet og kender vandets adfærd. Vandrere tager en lang dag med at udforske det vilde og kan udfordres med, hvad naturen kan tilbyde. De finder tilfredsstillelse i at kunne tilfredsstille sig selv med de grundlæggende ting, naturen byder på. Dykere og snorklere er altid overrasket over den farverige verden under havet. De finder tid til at gå under vand og føler sig afslappede og fascinerede af de væsner, de ser. Udendørs sport giver folk mulighed for at være tæt på naturen og på Gud. At være friluftsentusiast inspirerer ikke kun en person til naturens skønhed, men giver også folk mulighed for at bruge den styrke, som den Almægtige har givet fuldt ud.

Udendørs sport kan også være en perfekt stressaflastning. Workaholics, der arbejder hårdt i løbet af hele ugen, kan bruge en weekend på at doping deres foretrukne udendørs aktivitet for at slappe af eller for at lindre enhver stress eller spænding. En hurtig flugt på et turistmål kan gøre tricket. Det er bedst ikke bare at bruge weekenden på at være en sofa kartoffel og se et filmmaraton, det kan altid betale sig at svede det og føle sig energisk. Virksomheder laver ofte teambuildings ikke bare for at udvikle kammeratskab blandt medarbejderne, men også for at give medarbejdere mulighed for at slappe af på et andet sted og gøre andre ting, hvor de kan øve mere energi og føle sig sundere.

Udendørs sport er også store chancer for en familie eller venners binding. En simpel svømmeweekendaktivitet kan hjælpe familiemedlemmer til at indhente hinandens liv efter en travl uge brugt på dem. Par kan også bruge kvalitetstid på sig selv til at lave en fornøjelig udendørs aktivitet som f.eks. Fiskeri eller dykning, hvis de er vilde med det.